Microchip Technology SY100E196JC
SY100E196JC picture photo
Mfg. Part Number
SY100E196JC
Manufacturer
Product Category
Clock/Timing - Delay Lines
Brief Description
IC DELAY LINE 7TAP PROG 28PLCC
Datasheet Download
SY100E196JC.pdf
Availability of SY100E196JC
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
SY100E196JC Order Process
Ship out your order
Specifications of SY100E196JC
Internal Part NumberEIS-SY100E196JC
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package38
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyClock/Timing - Delay Lines
Series100E, Precision Edge®
PackagingTube
Number of Taps/Steps7
FunctionProgrammable
Delay to 1st Tap1.39ns
Tap Increment20ps
Available Total Delays1.39ns ~ 3.63ns
Number of Independent Delays1
Voltage - Supply-4.2 V ~ -5.5 V
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case28-LCC (J-Lead)
Supplier Device Package28-PLCC
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SY100E196JC
Related LinksSY100, SY100E196JC Datasheet, Microchip Technology Distributor
SY100E196JC Details Description
Related parts for SY100E196JC
SENSOR LIQ LEVEL VERT PPS 10W datasheet.pdf
RES SMD 1.3K OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
RES SMD 430 OHM 0.25% 1/16W 0402 datasheet.pdf
SPEAKER 8OHM .08W 86DB 20MM datasheet.pdf
IC OPAMP JFET 1.4MHZ 14TSSOP datasheet.pdf
RES 102K OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES CHAS MNT 2 OHM 1% 5W datasheet.pdf
FIXED IND 15MH 50MA 75 OHM TH datasheet.pdf
RES SMD 196 OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN HEADER 16POS R/A .100 GOLD datasheet.pdf
FIXED IND 6.8UH 328MA 1.5 OHM datasheet.pdf