Kyocera Display T-55786GD084J-LW-AHN
T-55786GD084J-LW-AHN picture photo
Mfg. Part Number
T-55786GD084J-LW-AHN
Manufacturer
Product Category
Display Modules - LCD, OLED, Graphic
Brief Description
LCD TFT 8.4" SVGA 1200NITS
Datasheet Download
T-55786GD084J-LW-AHN.pdf
Availability of T-55786GD084J-LW-AHN
QUANTITY
T-55786GD084J-LW-AHN Order Process
Ship out your order
Specifications of T-55786GD084J-LW-AHN
Internal Part NumberEIS-T-55786GD084J-LW-AHN
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductIndustrial TFT Displays
PCN Design/SpecificationTape change 27/nov/2015
Standard Package20
Category Optoelectronics
FamilyDisplay Modules - LCD, OLED, Graphic
Series-
Display TypeTFT - Color
Display ModeTransmissive
Touchscreen-
Diagonal Screen Size8.4" (213.36mm)
Viewing Area170.40mm W x 127.80mm H
BacklightLED - White
Dot Pixels800 x 600 (SVGA)
InterfaceLVDS
Graphics ColorRed, Green, Blue (RGB)
Background Color-
Dot Size-
Dot Pitch0.07mm W x 0.21mm H
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)T-55786GD084J-LW-AHN
Related LinksT-55786GD0, T-55786GD084J-LW-AHN Datasheet, Kyocera Display Distributor
T-55786GD084J-LW-AHN Details Description
Related parts for T-55786GD084J-LW-AHN
BOX ABS BLACK 1.97"L X 1.38"W datasheet.pdf
IC XLATR/REPEATER HS 8-SOIC datasheet.pdf
IC OPAMP GP 1MHZ 8MSOP datasheet.pdf
TVS DIODE 25.6VWM 41.4VC DO204AC datasheet.pdf
CONN PLUG 6POS RT ANG W/PINS datasheet.pdf
CONN BOARD STKR HDR 40POS 2.54MM datasheet.pdf
CAP TANT 22UF 20% 20V AXIAL datasheet.pdf
POT SLIDE 10K OHM .1W 20MM datasheet.pdf
RES CHAS MNT 400 OHM 5% 30W datasheet.pdf
CONN EDGE DUAL .100 50POS datasheet.pdf
M801 10C 10#23 PIN PLUG THRD datasheet.pdf
MPPS⑩ Miniature Package Power Solutions DUAL 20V PNP LOW SATURATION SWITCHING TRANSISTOR IC datasheet.pdf