Kyocera Display T-55788GD121J-LW-AGN
T-55788GD121J-LW-AGN picture photo
Mfg. Part Number
T-55788GD121J-LW-AGN
Manufacturer
Product Category
Display Modules - LCD, OLED, Graphic
Brief Description
LCD TFT 12.1" SVGA 600NITS
Datasheet Download
T-55788GD121J-LW-AGN.pdf
Availability of T-55788GD121J-LW-AGN
QUANTITY
T-55788GD121J-LW-AGN Order Process
Ship out your order
Specifications of T-55788GD121J-LW-AGN
Internal Part NumberEIS-T-55788GD121J-LW-AGN
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductIndustrial TFT Displays
PCN Design/SpecificationTape change 27/nov/2015
Standard Package10
Category Optoelectronics
FamilyDisplay Modules - LCD, OLED, Graphic
Series-
Display TypeTFT - Color
Display ModeTransmissive
Touchscreen-
Diagonal Screen Size12.1" (307.8mm)
Viewing Area246.00mm W x 184.50mm H
BacklightLED - White
Dot Pixels800 x 600 (SVGA)
InterfaceLVDS
Graphics ColorRed, Green, Blue (RGB)
Background Color-
Dot Size-
Dot Pitch0.10mm W x 0.31mm H
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)T-55788GD121J-LW-AGN
Related LinksT-55788GD1, T-55788GD121J-LW-AGN Datasheet, Kyocera Display Distributor
T-55788GD121J-LW-AGN Details Description
Related parts for T-55788GD121J-LW-AGN
FLTR 1PH COMPACT 3A W/SURGE PROT datasheet.pdf
Connector Quick Connect Receptacle 15.5-17 AWG 0.250" (6.35mm) Crimp datasheet.pdf
DISPLAY 7SEGMENT HER CC 0.31" datasheet.pdf
RES 392K OHM 1% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
RES 17.6K OHM 1/2W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
HD RA SMT datasheet.pdf
SWITCH ROCKER DPDT 0.4VA 28V datasheet.pdf
500 TB PLU PLU WF HOOK/B datasheet.pdf
TVS DIODE 110VWM 177VC SMD datasheet.pdf
CAP FILM 0.12UF 10% 250VDC RDL datasheet.pdf
FO C/A LC VIO LC 50/125 VIO datasheet.pdf
PROCESSOR 300MHZ datasheet.pdf