KEMET T110A225K020AS
T110A225K020AS picture photo
Mfg. Part Number
T110A225K020AS
Manufacturer
Product Category
Tantalum Capacitors
Brief Description
CAP TANT 2.2UF 20V 10% AXIAL
Datasheet Download
T110A225K020AS.pdf
Availability of T110A225K020AS
QUANTITY
T110A225K020AS Order Process
Ship out your order
Specifications of T110A225K020AS
Internal Part NumberEIS-T110A225K020AS
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package150
Category Capacitors
FamilyTantalum Capacitors
SeriesT110
PackagingBulk
Capacitance2.2µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated20V
ESR (Equivalent Series Resistance)7 Ohm
TypeHermetically Sealed
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseAxial
Size / Dimension0.135" Dia x 0.286" L (3.43mm x 7.26mm)
Height - Seated (Max)-
Lead Spacing-
Manufacturer Size CodeA
FeaturesGeneral Purpose
Lifetime @ Temp.-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)T110A225K020AS
Related LinksT110A22, T110A225K020AS Datasheet, KEMET Distributor
T110A225K020AS Details Description
Related parts for T110A225K020AS
OPTOISOLATOR 5KV TRANS 4SMD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 14POS .100 EXTEND datasheet.pdf
CONN EDGECARD 24POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 62POS R/A .125 SLD datasheet.pdf
RES SMD 26.7 OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 55POS STRGHT PIN datasheet.pdf
RES 2.32K OHM 1/4W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 100W datasheet.pdf
HEATSINK 60X60X25MM XCUT datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X10MM R-TAB T766 datasheet.pdf
HEATSINK 50X50X25MM XCUT T412 datasheet.pdf
OSC TCXO 26.000MHZ CLP SNWV SMD datasheet.pdf