Tamura T1812-1R2J
T1812-1R2J picture photo
Mfg. Part Number
T1812-1R2J
Brief Description
FIXED IND 1.2UH 480MA 550 MOHM
Datasheet Download
T1812-1R2J.pdf
Availability of T1812-1R2J
QUANTITY
T1812-1R2J Order Process
Ship out your order
Specifications of T1812-1R2J
Internal Part NumberEIS-T1812-1R2J
Material - CoreCeramic
Inductance1.2µH
Tolerance±5%
Current Rating480mA
Current - Saturation-
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)550 mOhm Max
Q @ Freq50 @ 7.96MHz
Frequency - Self Resonant230MHz
Operating Temperature-
Frequency - Test7.96MHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case1812 (4532 Metric)
Size / Dimension0.195" L x 0.150" W (4.95mm x 3.81mm)
Height - Seated (Max)0.143" (3.63mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)T1812-1R2J
Related LinksT1812, T1812-1R2J Datasheet, Tamura Distributor
T1812-1R2J Details Description
Related parts for T1812-1R2J
CAP FILM 2UF 5% 250VAC RADIAL datasheet.pdf
CONN EDGECARD 30POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CAP CER 1000PF 6.3V X7R 0603 datasheet.pdf
CAP CER 15PF 200V NP0 1206 datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 1 Circuit datasheet.pdf
WASHER FLAT M4 NYLON NATURAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 250W datasheet.pdf
RES SMD 597 OHM 0.1% 5/8W 0805 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 56POS .125" datasheet.pdf