KEMET T198A566K030AS
T198A566K030AS picture photo
Mfg. Part Number
T198A566K030AS
Manufacturer
Product Category
Tantalum Capacitors
Brief Description
CAP TANT 56UF 30V 10% AXIAL
Datasheet Download
T198A566K030AS.pdf
Availability of T198A566K030AS
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
T198A566K030AS Order Process
Ship out your order
Specifications of T198A566K030AS
Internal Part NumberEIS-T198A566K030AS
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesCapacitor Basics- Typical Uses for Capacitors
Standard Package40
Category Capacitors
FamilyTantalum Capacitors
SeriesT198
PackagingBulk
Capacitance56µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated30V
ESR (Equivalent Series Resistance)5.21 Ohm
TypeHermetically Sealed
Operating Temperature-55°C ~ 200°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseAxial
Size / Dimension0.219" Dia x 0.453" L (5.56mm x 11.51mm)
Height - Seated (Max)-
Lead Spacing-
Manufacturer Size CodeA
FeaturesWet Tantalum
Lifetime @ Temp.-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)T198A566K030AS
Related LinksT198A56, T198A566K030AS Datasheet, KEMET Distributor
T198A566K030AS Details Description
Related parts for T198A566K030AS
IC PROGRAM 4.800V RESET SOT23-5 datasheet.pdf
ACOUSTIC DAMPER 680 OHMS datasheet.pdf
IC DAC 12BIT SERIAL DUAL 8-SOIC datasheet.pdf
CONN BNC JACK STR 75 OHM PCB datasheet.pdf
MOUNTING HDWR BRACKET ELONGATED datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 150W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 66W datasheet.pdf
CONN RCPT 18POS FLANGE W/SKT datasheet.pdf
SWITCH ROTARY datasheet.pdf
XCEDE RGHT 2PVH 8COL WK datasheet.pdf
CONN EDGECARD 36POS .100" datasheet.pdf