ST T2035H-600IRG
T2035H-600IRG picture photo
Mfg. Part Number
T2035H-600IRG
Manufacturer
Product Category
Triacs
Brief Description
TRIAC ALTERNISTOR 600V TO220AB
Datasheet Download
T2035H-600IRG.pdf
Availability of T2035H-600IRG
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
T2035H-600IRG Order Process
Ship out your order
Specifications of T2035H-600IRG
Internal Part NumberEIS-T2035H-600IRG
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)3 (168 Hours)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package50
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyTriacs
SeriesSnubberless™
PackagingTube
Triac TypeAlternistor - Snubberless
Voltage - Off State600V
Current - On State (It (RMS)) (Max)20A
Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max)1.3V
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm)200A, 210A
Current - Gate Trigger (Igt) (Max)35mA
Current - Hold (Ih) (Max)35mA
ConfigurationSingle
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseTO-220-3
Supplier Device PackageTO-220AB
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)T2035H-600IRG
Related LinksT2035H, T2035H-600IRG Datasheet, ST Distributor
T2035H-600IRG Details Description
Related parts for T2035H-600IRG
SWITCH DIP SPDT 1POS SMT LOWPRO datasheet.pdf
BIT TORX T9 1.97" datasheet.pdf
CAP CER 1UF 50V X7R 1210 datasheet.pdf
DIODE ARRAY GP 600V 16A TO220AB datasheet.pdf
IC INVERTER 8-INPUT 20SOIC datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPDT 7.5A 125V datasheet.pdf
CAP ALUM 10UF 20% 35V SMD datasheet.pdf