KEMET T350A104K035AT7301
T350A104K035AT7301 picture photo
Mfg. Part Number
T350A104K035AT7301
Brief Description
CAP TANT 0.1UF 35V 10% RADIAL
Datasheet Download
T350A104K035AT7301.pdf
Availability of T350A104K035AT7301
QUANTITY
T350A104K035AT7301 Order Process
Ship out your order
Specifications of T350A104K035AT7301
Internal Part NumberEIS-T350A104K035AT7301
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1
Category Capacitors
FamilyTantalum Capacitors
SeriesT350 - UltraDip II
PackagingCut Tape (CT)
Capacitance0.1µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated35V
ESR (Equivalent Series Resistance)26 Ohm
TypeConformal Coated
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.175" Dia (4.45mm)
Height - Seated (Max)0.280" (7.10mm)
Lead Spacing0.100" (2.54mm)
Manufacturer Size CodeA
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)T350A104K035AT7301
Related LinksT350A104K, T350A104K035AT7301 Datasheet, KEMET Distributor
T350A104K035AT7301 Details Description
Related parts for T350A104K035AT7301
DIODE ZENER ARRAY 12V SOT23-3 datasheet.pdf
IC REG SWTCHD CAP 3V 25MA 8VSSOP datasheet.pdf
LED YELLOW DIFF 3MM ROUND T/H datasheet.pdf
RELAY REED SPST 3A 5V datasheet.pdf
MOSFET RF N-CH 10W TO-270-2 datasheet.pdf
KIT STM32F0 DISCOVERY datasheet.pdf
RES 620 OHM 2% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
RES 2.43K OHM 1% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 7.5PF 50V NP0 0805 datasheet.pdf