KEMET T356B225K025AT
T356B225K025AT picture photo
Mfg. Part Number
T356B225K025AT
Brief Description
CAP TANT 2.2UF 25V 10% RADIAL
Datasheet Download
T356B225K025AT.pdf
Availability of T356B225K025AT
QUANTITY
T356B225K025AT Order Process
Ship out your order
Specifications of T356B225K025AT
Internal Part NumberEIS-T356B225K025AT
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesCapacitor Basics- Typical Uses for Capacitors
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1,000
PackagingBulk
Capacitance2.2µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated25V
ESR (Equivalent Series Resistance)6 Ohm
TypeConformal Coated
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.177" Dia (4.50mm)
Height - Seated (Max)0.350" (8.90mm)
Lead Spacing0.200" (5.08mm)
Manufacturer Size CodeB
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)T356B225K025AT
Related LinksT356B22, T356B225K025AT Datasheet, KEMET Distributor
T356B225K025AT Details Description
Related parts for T356B225K025AT
RELAY SSR 240VAC 8A ZC 4-SIP datasheet.pdf
IC MULTIPLEXER 4X1 16CDIP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 34POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 48POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
CAP CER 1000PF 3KV X7R 1812 datasheet.pdf
FILTER SAW 908MHZ RF SMD datasheet.pdf
LED XLAMP WARM WHITE 3500K 4SMD datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
FIXED IND 1.2UH 1.27A 190 MOHM datasheet.pdf