KEMET T356D226K006AS
T356D226K006AS picture photo
Mfg. Part Number
T356D226K006AS
Brief Description
CAP TANT 22UF 6.3V 10% RADIAL
Datasheet Download
T356D226K006AS.pdf
Availability of T356D226K006AS
QUANTITY
T356D226K006AS Order Process
Ship out your order
Specifications of T356D226K006AS
Internal Part NumberEIS-T356D226K006AS
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesCapacitor Basics- Typical Uses for Capacitors
Standard Package1,000
Category Capacitors
FamilyTantalum Capacitors
SeriesT356 - UltraDip II
PackagingBulk
Capacitance22µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated6.3V
ESR (Equivalent Series Resistance)3.7 Ohm
TypeConformal Coated
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.197" Dia (5.00mm)
Height - Seated (Max)0.390" (9.90mm)
Lead Spacing0.200" (5.08mm)
Manufacturer Size CodeD
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)T356D226K006AS
Related LinksT356D22, T356D226K006AS Datasheet, KEMET Distributor
T356D226K006AS Details Description
Related parts for T356D226K006AS
IC DRVR/RCVR MLTCH RS232 20TSSOP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 46PS .100 PRESSFIT datasheet.pdf
RES SMD 5.76 OHM 1% 0.4W 0805 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 100W datasheet.pdf
CRIMSON FOR PAX USB KIT datasheet.pdf
03PMTA100HDRASSY SM SN LF datasheet.pdf
CONN SOCKET datasheet.pdf
CAP CER 3.3PF 250V NP0 0603 datasheet.pdf
ATTENUATOR 15 DB DC 8GHZ datasheet.pdf
55A CABLE/DUAL 10/ SM datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 5POS PIN datasheet.pdf
25UF 50V 8X20.5 85C AXI datasheet.pdf