Curtis Industries T37150-24-0
T37150-24-0 picture photo
Mfg. Part Number
T37150-24-0
Brief Description
Connector Barrier Block Strip 24 Circuit 0.375" (9.53mm)
Datasheet Download
T37150-24-0.pdf
Availability of T37150-24-0
QUANTITY
T37150-24-0 Order Process
Ship out your order
Specifications of T37150-24-0
Internal Part NumberEIS-T37150-24-0
Terminal Block TypeBarrier Block
Number of Circuits24
Number of Wire Entries24
Pitch0.375" (9.53mm)
Number of Rows1
Current Rating20A
Voltage Rating300V
Wire Gauge12-22 AWG
Top TerminationScrews
Bottom TerminationQuick Connect (0.250")
Color-
Terminal Screw MaterialSteel
Terminal Screw FinishNickel
Mounting TypeChassis, Panel; Through Hole
Operating Temperature105°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)T37150-24-0
Related LinksT3715, T37150-24-0 Datasheet, Curtis Industries Distributor
T37150-24-0 Details Description
Related parts for T37150-24-0
IC MOSFET DRIVER 8-SOIC datasheet.pdf
HDR RA SR .200 GP datasheet.pdf
430-BU=PHENOLIC, END SECTION datasheet.pdf
LED XLAMP NEUTRAL WHT 4300K 2SMD datasheet.pdf
CONN TERM SPADE 14-16AWG #8 BLUE datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 150W datasheet.pdf
CONN RCPT 128POS FLANGE W/PINS datasheet.pdf
CAP CER 0.022UF 1KV 10% RADIAL datasheet.pdf