Curtis Industries T38021-12-0
T38021-12-0 picture photo
Mfg. Part Number
T38021-12-0
Manufacturer
Product Category
Terminal Blocks - Barrier Blocks
Brief Description
Connector Barrier Block Strip 12 Circuit 0.375" (9.53mm)
Datasheet Download
T38021-12-0.pdf
Availability of T38021-12-0
QUANTITY
T38021-12-0 Order Process
Ship out your order
Specifications of T38021-12-0
Internal Part NumberEIS-T38021-12-0
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package25
Category Connectors, Interconnects
FamilyTerminal Blocks - Barrier Blocks
Series38000
PackagingBulk
Terminal Block TypeBarrier Block
Number of Circuits12
Number of Wire Entries12
Pitch0.375" (9.53mm)
Number of Rows1
Current Rating20A
Voltage Rating300V
Wire Gauge12-22 AWG
Top TerminationScrews with Captive Plate
Bottom TerminationSolder Turret
Barrier Type2 Wall (Dual)
FeaturesFlange
Color-
Terminal Screw Material-
Terminal Screw Finish-
Mounting TypeChassis, Panel
Operating Temperature105°C
Material - InsulationPolypropylene (PP)
Material Flammability RatingUL94 V-0
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)T38021-12-0
Related LinksT3802, T38021-12-0 Datasheet, Curtis Industries Distributor
T38021-12-0 Details Description
Related parts for T38021-12-0
BOX ALUM BLACK 4.72"L X 4.72"W datasheet.pdf
CONN HEADER 2POS .100" SNGL GOLD datasheet.pdf
RES SMD 680K OHM 5% 1/16W 0402 datasheet.pdf
RES SMD 1.02K OHM 1/16W 0402 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CONN PLUG 3POS RT ANG W/PINS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 25W datasheet.pdf
RES 19.1K OHM 1/4W .5% AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 79POS JAM NUT PIN datasheet.pdf
SPARE RECEIVER datasheet.pdf
OSC MEMS 54.000MHZ CMOS SMD datasheet.pdf