Curtis Industries T38132-12-0
T38132-12-0 picture photo
Mfg. Part Number
T38132-12-0
Brief Description
Connector Barrier Block Strip 12 Circuit 0.375" (9.53mm)
Datasheet Download
T38132-12-0.pdf
Availability of T38132-12-0
QUANTITY
T38132-12-0 Order Process
Ship out your order
Specifications of T38132-12-0
Internal Part NumberEIS-T38132-12-0
Terminal Block TypeBarrier Block
Number of Circuits12
Number of Wire Entries12
Pitch0.375" (9.53mm)
Number of Rows1
Current Rating20A
Voltage Rating300V
Wire Gauge12-22 AWG
Top TerminationScrews
Bottom TerminationQuick Connect (0.110")
Color-
Terminal Screw MaterialBrass
Terminal Screw FinishNickel
Mounting TypeChassis, Panel
Operating Temperature105°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)T38132-12-0
Related LinksT3813, T38132-12-0 Datasheet, Curtis Industries Distributor
T38132-12-0 Details Description
Related parts for T38132-12-0
IC OPAMP GP 8DIP datasheet.pdf
FIXED IND 4.7UH 340MA 690 MOHM datasheet.pdf
CONN EDGECARD 130PS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CABLE JUMPER 1.25MM .305M 27POS datasheet.pdf
RES 2.21K OHM 1/8W .5% AXIAL datasheet.pdf
TXRX 9XSTREAM 100MW ETH 19200BPS datasheet.pdf
SWITCH ROCKER DPST 16A 125V datasheet.pdf
CONN HEADER 3POS 3.81MM BLACK datasheet.pdf