Curtis Industries T38263-17-0
T38263-17-0 picture photo
Mfg. Part Number
T38263-17-0
Manufacturer
Product Category
Terminal Blocks - Barrier Blocks
Brief Description
Connector Barrier Block Strip 17 Circuit 0.375" (9.53mm)
Datasheet Download
T38263-17-0.pdf
Availability of T38263-17-0
QUANTITY
T38263-17-0 Order Process
Ship out your order
Specifications of T38263-17-0
Internal Part NumberEIS-T38263-17-0
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package25
Category Connectors, Interconnects
FamilyTerminal Blocks - Barrier Blocks
Series38000
PackagingBulk
Terminal Block TypeBarrier Block
Number of Circuits17
Number of Wire Entries17
Pitch0.375" (9.53mm)
Number of Rows1
Current Rating20A
Voltage Rating300V
Wire Gauge12-22 AWG
Top TerminationScrews
Bottom TerminationWire Wrap, Insulated
Barrier Type2 Wall (Dual)
FeaturesFlange
Color-
Terminal Screw MaterialSteel, Stainless
Terminal Screw Finish-
Mounting TypeChassis, Panel
Operating Temperature105°C
Material - InsulationPolypropylene (PP)
Material Flammability RatingUL94 V-0
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)T38263-17-0
Related LinksT3826, T38263-17-0 Datasheet, Curtis Industries Distributor
T38263-17-0 Details Description
Related parts for T38263-17-0
TOOL HAND STRIPPER 8-34AWG datasheet.pdf
RELAY GENERAL PURPOSE SPST 8A 5V datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 32KB FLASH 64QFP datasheet.pdf
IC REG CTRLR PWM CM 8SOIC datasheet.pdf
RES SMD 76.8 OHM 1% 1/3W 0805 datasheet.pdf
WDUALOBE CONNECTOR datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 26 Circuit 0.325" (8.26mm) datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 200W datasheet.pdf
MCU ARM 128KB FLASH 48LQFP datasheet.pdf
CONVERT DC/DC 2W 12V 83MA OUT datasheet.pdf