Curtis Industries T38338-15-0
T38338-15-0 picture photo
Mfg. Part Number
T38338-15-0
Brief Description
Connector Barrier Block Strip 15 Circuit 0.375" (9.53mm)
Datasheet Download
T38338-15-0.pdf
Availability of T38338-15-0
QUANTITY
T38338-15-0 Order Process
Ship out your order
Specifications of T38338-15-0
Internal Part NumberEIS-T38338-15-0
Terminal Block TypeBarrier Block
Number of Circuits15
Number of Wire Entries15
Pitch0.375" (9.53mm)
Number of Rows1
Current Rating20A
Voltage Rating300V
Wire Gauge12-22 AWG
Top TerminationScrews with Captive Plate
Bottom TerminationQuick Connect (0.110"), Insulated
Color-
Terminal Screw Material-
Terminal Screw Finish-
Mounting TypeChassis, Panel
Operating Temperature105°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)T38338-15-0
Related LinksT3833, T38338-15-0 Datasheet, Curtis Industries Distributor
T38338-15-0 Details Description
Related parts for T38338-15-0
IC REG CTRLR ISO PWM 8DIP datasheet.pdf
TWEEZER FLAT BLUNT 15 datasheet.pdf
SWITCH ROTARY SP-7 POS NON SHORT datasheet.pdf
RES ARRAY 4 RES MULT OHM 1206 datasheet.pdf
IC TRPL LINE DRVR/RCVR 20SO datasheet.pdf
IC REG LDO 1.8V/1.2V 0.2A 6WLCSP datasheet.pdf
RES 0.24 OHM 35W 1% TO220 datasheet.pdf
CONN HSG PLUG INLINE 30POS SKT datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 15 Position Panel Mount, Through Hole Solder datasheet.pdf
CUSTOMMOLDED ECE089 datasheet.pdf
CABLE 4POS datasheet.pdf