ITT Cannon, LLC T3P16ME1LT
T3P16ME1LT picture photo
Mfg. Part Number
T3P16ME1LT
Manufacturer
Product Category
Contacts - Multi Purpose
Brief Description
CONN CONTACT EARTH PIN 16AWG TIN
Datasheet Download
T3P16ME1LT.pdf
Availability of T3P16ME1LT
QUANTITY
T3P16ME1LT Order Process
Ship out your order
Specifications of T3P16ME1LT
Internal Part NumberEIS-T3P16ME1LT
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Connectors, Interconnects
FamilyContacts - Multi Purpose
SeriesTrident T3P
PackagingBulk
TypeMachined
Pin or SocketPin, Earth
Contact TerminationCrimp
Wire Gauge16 AWG
MaterialBrass
PlatingTin
Plating - Thickness-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)T3P16ME1LT
Related LinksT3P16, T3P16ME1LT Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
T3P16ME1LT Details Description
Related parts for T3P16ME1LT
WASHER FLAT #8 NYLON datasheet.pdf
TVS DIODE 36VWM 58.1VC SMB datasheet.pdf
IC LED Driver DC DC Regulator PWM Dimming 250mA Backlight 24-QFN (4x4) datasheet.pdf
IC AMP RF LDMOS 45W H33265-8 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 100W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 50W datasheet.pdf
RES 2.34K OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf
CAP FILM 0.022UF 10% 400VDC RAD datasheet.pdf
AC/DC CONVERTER 24V 160W datasheet.pdf
RES 2.49K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 4SKT STR PCB datasheet.pdf
Connector Socket 42 Position 0.100" (2.54mm) Gold Surface Mount, Right Angle datasheet.pdf