ST T410-400T
T410-400T picture photo
Mfg. Part Number
T410-400T
Manufacturer
Product Category
Triacs
Brief Description
TRIAC SENS GATE 400V 4A TO220AB
Datasheet Download
T410-400T.pdf
Availability of T410-400T
QUANTITY
T410-400T Order Process
Ship out your order
Specifications of T410-400T
Internal Part NumberEIS-T410-400T
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesAC Switches Family, Part One
AC Switches Family, Part Two
Standard Package50
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyTriacs
Series-
PackagingTube
Triac TypeLogic - Sensitive Gate
Voltage - Off State400V
Current - On State (It (RMS)) (Max)4A
Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max)1.3V
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm)30A, 31A
Current - Gate Trigger (Igt) (Max)10mA
Current - Hold (Ih) (Max)15mA
ConfigurationSingle
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseTO-220-3
Supplier Device PackageTO-220AB
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)T410-400T
Related LinksT410, T410-400T Datasheet, ST Distributor
T410-400T Details Description
Related parts for T410-400T
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 9 Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf
IC 8-BIT SHIFT REGISTER 16-SOIC datasheet.pdf
AC/DC CONVERTER 28V 28W datasheet.pdf
CONN HEADER 9CIRC DUPLEX datasheet.pdf
CAP FILM 0.033UF 10% 250VDC RAD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 48POS .156 SQ WW datasheet.pdf