ST T435-700B-TR
T435-700B-TR picture photo
Mfg. Part Number
T435-700B-TR
Manufacturer
Product Category
Triacs
Brief Description
TRIAC ALTERNISTOR 700V 4A DPAK
Datasheet Download
T435-700B-TR.pdf
Availability of T435-700B-TR
QUANTITY
T435-700B-TR Order Process
Ship out your order
Specifications of T435-700B-TR
Internal Part NumberEIS-T435-700B-TR
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Other Related DocumentsT435 View All Specifications
Product Training ModulesAC Switches Family, Part One
AC Switches Family, Part Two
Standard Package2,500
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyTriacs
SeriesSnubberless™
PackagingTape & Reel (TR)
Triac TypeAlternistor - Snubberless
Voltage - Off State700V
Current - On State (It (RMS)) (Max)4A
Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max)1.3V
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm)30A, 31A
Current - Gate Trigger (Igt) (Max)35mA
Current - Hold (Ih) (Max)35mA
ConfigurationSingle
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseTO-252-3, DPak (2 Leads + Tab), SC-63
Supplier Device PackageD-Pak
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)T435-700B-TR
Related LinksT435-7, T435-700B-TR Datasheet, ST Distributor
T435-700B-TR Details Description
Related parts for T435-700B-TR
IC SWITCH HALL EFFECT SOT23W datasheet.pdf
CONN EDGECARD 48POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS .156 EXTEND datasheet.pdf
IC FLOW CTRL MULTI QUEUE 256-BGA datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 400W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 75W datasheet.pdf
CAP FILM 0.33UF 10% AXIAL CAN datasheet.pdf
RES SMD 2.9K OHM 0.1% 0.15W 0705 datasheet.pdf
350 TB PLG PLUG 90 datasheet.pdf
IC OSC CLOCK QD FREQ 10CLCC datasheet.pdf
CONN RCPT 23POS WALL MNT SKT datasheet.pdf