Red Lion Controls T4821100
T4821100 picture photo
Mfg. Part Number
T4821100
Brief Description
CONTROL TEMP 85-250V PANEL MOUNT
Datasheet Download
T4821100.pdf
Availability of T4821100
QUANTITY
T4821100 Order Process
Ship out your order
Specifications of T4821100
Internal Part NumberEIS-T4821100
Input Range-200°C ~ 1820°C, -5 ~ 56mV
Output TypeRelay (2), Voltage (External SSR)
Control MethodOn/Off, Proportional (PID)
Communications-
Number Of Characters Per Row4, 4
Display TypeLED - Dual Color Characters
Display Characters - Height0.401" (10.20mm), 0.299" (7.60mm)
Voltage - Supply85 ~ 250VAC
Panel Cutout DimensionsSquare - 45.00mm x 45.00mm
Operating Temperature0°C ~ 50°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)T4821100
Related LinksT482, T4821100 Datasheet, Red Lion Controls Distributor
T4821100 Details Description
Related parts for T4821100
IC SW REG CCFL/LCD CONTRST16SOIC datasheet.pdf
RES SMD 25.5K OHM 1% 1/2W 1210 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 30POS .156 EXTEND datasheet.pdf
CONN EDGECARD 6POS .156 EYELET datasheet.pdf
CONN EDGECARD 30POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
CONN RCPT 6POS 18AWG MTA-156 datasheet.pdf
CAP ALUM 10UF 20% 200V RADIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 75W datasheet.pdf
TVS DIODE 110VWM 185.85VC P600 datasheet.pdf
CAP TANT 22UF 20% 15V AXIAL datasheet.pdf
CONN PLUG W/SOCKETS datasheet.pdf
CONN RCPT 9POS WALL MNT SKT datasheet.pdf