KEMET T490A107M004ATE500
T490A107M004ATE500 picture photo
Mfg. Part Number
T490A107M004ATE500
Manufacturer
Product Category
Tantalum Capacitors
Brief Description
CAP TAN 100UF 20% 4V 3216-18
Datasheet Download
T490A107M004ATE500.pdf
Availability of T490A107M004ATE500
QUANTITY
T490A107M004ATE500 Order Process
Ship out your order
Specifications of T490A107M004ATE500
Internal Part NumberEIS-T490A107M004ATE500
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package2,000
Category Capacitors
FamilyTantalum Capacitors
SeriesT490
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance100µF
Tolerance±20%
Voltage - Rated4V
ESR (Equivalent Series Resistance)500 mOhm @ 100kHz
TypeMolded
Operating Temperature-55°C ~ 40°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case1206 (3216 Metric)
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height - Seated (Max)0.070" (1.80mm)
Lead Spacing-
Manufacturer Size CodeA
FeaturesGeneral Purpose
Lifetime @ Temp.1000 Hrs @ 85°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)T490A107M004ATE500
Related LinksT490A107M, T490A107M004ATE500 Datasheet, KEMET Distributor
T490A107M004ATE500 Details Description
Related parts for T490A107M004ATE500
SWITCH TACT SPST-NO 0.025A 50V datasheet.pdf
CONN HEADER 16POS DUAL .05" T/H datasheet.pdf
FIXED IND 68UH 1.56A 145 MOHM TH datasheet.pdf
CONN EDGECARD 36POS .100 EYELET datasheet.pdf
IC MOSFET DRIVER SYNC BUCK 10QFN datasheet.pdf
SWITCH ROCKER SPST 16A 125V datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 100W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 75W datasheet.pdf
RES 1M OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
CONN EDGECARD 100POS .100" datasheet.pdf
IC TXRX 2.4GHZ 32K FLASH 32QFN datasheet.pdf
CONN PLUG 8POS INLINE SKT datasheet.pdf