KEMET T491A105M020AS
T491A105M020AS picture photo
Mfg. Part Number
T491A105M020AS
Brief Description
CAP TANT 1UF 20V 20% 1206
Datasheet Download
T491A105M020AS.pdf
Availability of T491A105M020AS
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
T491A105M020AS Order Process
Ship out your order
Specifications of T491A105M020AS
Internal Part NumberEIS-T491A105M020AS
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance1.0µF
Tolerance±20%
Voltage - Rated20V
ESR (Equivalent Series Resistance)9 Ohm
TypeMolded
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case1206 (3216 Metric)
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height - Seated (Max)0.071" (1.80mm)
FeaturesGeneral Purpose
Lifetime @ Temp.-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)T491A105M020AS
Related LinksT491A10, T491A105M020AS Datasheet, KEMET Distributor
T491A105M020AS Details Description
Related parts for T491A105M020AS
RECT BRIDGE 1600V 60A MTK datasheet.pdf
BRD SPT REST MNT SNAP LOCK 9/16" datasheet.pdf
IC REGISTR PAR-LOAD 8BIT 16-SOIC datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 5POS VERT 7.62MM datasheet.pdf
CONN RCPT 19POS FLANGE W/SKT datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X15MM L-TAB T412 datasheet.pdf
CONN PLUG W/SOCKETS datasheet.pdf
DIODE SCHOTTKY 600V 8A TO220-2 datasheet.pdf
CAP FILM 150NF 5% 63VDC RAD datasheet.pdf