KEMET T491A156K006AT
T491A156K006AT picture photo
Mfg. Part Number
T491A156K006AT
Brief Description
CAP TANT 15UF 6.3V 10% 1206
Datasheet Download
T491A156K006AT.pdf
Availability of T491A156K006AT
QUANTITY
T491A156K006AT Order Process
Ship out your order
Specifications of T491A156K006AT
Internal Part NumberEIS-T491A156K006AT
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package2,000
Category Capacitors
FamilyTantalum Capacitors
SeriesT491
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance15µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated6.3V
ESR (Equivalent Series Resistance)3.5 Ohm
TypeMolded
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case1206 (3216 Metric)
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height - Seated (Max)0.071" (1.80mm)
Lead Spacing-
Manufacturer Size CodeA
FeaturesGeneral Purpose
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 85°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)T491A156K006AT
Related LinksT491A15, T491A156K006AT Datasheet, KEMET Distributor
T491A156K006AT Details Description
Related parts for T491A156K006AT
RES 32.4 OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
IC BUS TXRX 3-ST 4BIT 14SSOP datasheet.pdf
BOOT MOLDED datasheet.pdf
CONN TERM BLK CARD EDGE 20POS datasheet.pdf
CAP ALUM 1000UF 20% 80V SNAP datasheet.pdf
RES 1K OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 39POS JAM NUT W/SKT datasheet.pdf
Connector Socket 3 Position 0.079" (2.00mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf
RES SMD 560 OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf