Cornell Dubilier Electronics T491A475K006AS-F
T491A475K006AS-F picture photo
Mfg. Part Number
T491A475K006AS-F
Brief Description
CAP TANT 4.7UF 6V
Datasheet Download
T491A475K006AS-F.pdf
Availability of T491A475K006AS-F
QUANTITY
T491A475K006AS-F Order Process
Ship out your order
Specifications of T491A475K006AS-F
Internal Part NumberEIS-T491A475K006AS-F
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package2,000
Category Capacitors
FamilyTantalum Capacitors
SeriesT491
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance4.7µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated6V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
TypeMolded
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case1206 (3216 Metric)
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height - Seated (Max)0.071" (1.80mm)
Lead Spacing-
Manufacturer Size CodeA
FeaturesGeneral Purpose
Lifetime @ Temp.-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)T491A475K006AS-F
Related LinksT491A475, T491A475K006AS-F Datasheet, Cornell Dubilier Electronics Distributor
T491A475K006AS-F Details Description
Related parts for T491A475K006AS-F
RES SMD 10.5 OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 32POS WALL MT PINS datasheet.pdf
CABLE 8POS M12 PLUG-SOCKET 1.5M datasheet.pdf
CONTROL LIQ LEVEL 240VAC CHASSIS datasheet.pdf
CABLE MARKER WSM 10 R 200/PK datasheet.pdf
IC MCU 32BIT 64KB FLASH 120BGA datasheet.pdf
T3008, 3N/C, 90-DEGREE ACT datasheet.pdf
CONN HDR 50POS 0.100 T/H TIN datasheet.pdf
IC OSC VCXO QD FREQ 10CLCC datasheet.pdf
DIODE ZENER 75V 1W DO214AC datasheet.pdf