KEMET T491B225K035ZT
T491B225K035ZT picture photo
Mfg. Part Number
T491B225K035ZT
Manufacturer
Product Category
Tantalum Capacitors
Brief Description
CAP TANT 2.2UF 35V 10% 1411
Datasheet Download
T491B225K035ZT.pdf
Availability of T491B225K035ZT
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
T491B225K035ZT Order Process
Ship out your order
Specifications of T491B225K035ZT
Internal Part NumberEIS-T491B225K035ZT
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package2,000
Category Capacitors
FamilyTantalum Capacitors
SeriesT491
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance2.2µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated35V
ESR (Equivalent Series Resistance)4 Ohm
TypeMolded
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case1411 (3528 Metric)
Size / Dimension0.138" L x 0.110" W (3.50mm x 2.80mm)
Height - Seated (Max)0.083" (2.10mm)
Lead Spacing-
Manufacturer Size CodeB
FeaturesGeneral Purpose
Lifetime @ Temp.-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)T491B225K035ZT
Related LinksT491B22, T491B225K035ZT Datasheet, KEMET Distributor
T491B225K035ZT Details Description
Related parts for T491B225K035ZT
POT 2.5K OHM 1/2W PLASTIC LINEAR datasheet.pdf
CONN PC PIN CIRC 0.048DIA GOLD datasheet.pdf
RES ARRAY 4 RES 220K OHM 1206 datasheet.pdf
MEM CARD COMPACTFLASH 128MB SLC datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 7.5V 100W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 75W datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 12 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
RES 29.4 OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HEADER 18POS DL .100" GOLD datasheet.pdf
CONN RCPT 22POS 0.4MM SMD datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 43POS PIN datasheet.pdf