KEMET T491B226K004AT
T491B226K004AT picture photo
Mfg. Part Number
T491B226K004AT
Brief Description
CAP TANT 22UF 4V 10% 1411
Datasheet Download
T491B226K004AT.pdf
Availability of T491B226K004AT
QUANTITY
T491B226K004AT Order Process
Ship out your order
Specifications of T491B226K004AT
Internal Part NumberEIS-T491B226K004AT
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
SeriesT491
PackagingCut Tape (CT)
Capacitance22µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated4V
ESR (Equivalent Series Resistance)3.5 Ohm
TypeMolded
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case1411 (3528 Metric)
Size / Dimension0.138" L x 0.110" W (3.50mm x 2.80mm)
Height - Seated (Max)0.083" (2.10mm)
FeaturesGeneral Purpose
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 85°C