KEMET T491B685M006AT
T491B685M006AT picture photo
Mfg. Part Number
T491B685M006AT
Brief Description
CAP TANT 6.8UF 6.3V 20% 1411
Datasheet Download
T491B685M006AT.pdf
Availability of T491B685M006AT
QUANTITY
T491B685M006AT Order Process
Ship out your order
Specifications of T491B685M006AT
Internal Part NumberEIS-T491B685M006AT
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesCapacitor Basics- Typical Uses for Capacitors
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance6.8µF
Tolerance±20%
Voltage - Rated6.3V
ESR (Equivalent Series Resistance)3.5 Ohm
TypeMolded
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case1411 (3528 Metric)
Size / Dimension0.138" L x 0.110" W (3.50mm x 2.80mm)
Height - Seated (Max)0.083" (2.10mm)
FeaturesGeneral Purpose
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 85°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)T491B685M006AT
Related LinksT491B68, T491B685M006AT Datasheet, KEMET Distributor
T491B685M006AT Details Description
Related parts for T491B685M006AT
CONN EDGECARD 24POS .100 EYELET datasheet.pdf
CONN EDGECARD 62POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
IC TEMP SENSOR SW SOT23-5 datasheet.pdf
NOISE FILTER COM MODE 90 OHM SMD datasheet.pdf
IC MCU 32BIT 256KB FLASH 64LQFP datasheet.pdf
ENCODER KIT 2CH 400CPR 3/16" datasheet.pdf
CONN RCPT 5POS PANEL MT SLD POT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 50W datasheet.pdf
RES 0.274 OHM 1W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CONN EDGECARD 48POS .156" datasheet.pdf