KEMET T491B685M016ZT
T491B685M016ZT picture photo
Mfg. Part Number
T491B685M016ZT
Brief Description
CAP TANT 6.8UF 16V 20% 1411
Datasheet Download
T491B685M016ZT.pdf
Availability of T491B685M016ZT
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
T491B685M016ZT Order Process
Ship out your order
Specifications of T491B685M016ZT
Internal Part NumberEIS-T491B685M016ZT
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance6.8µF
Tolerance±20%
Voltage - Rated16V
ESR (Equivalent Series Resistance)3 Ohm
TypeMolded
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case1411 (3528 Metric)
Size / Dimension0.138" L x 0.110" W (3.50mm x 2.80mm)
Height - Seated (Max)0.083" (2.10mm)
FeaturesGeneral Purpose
Lifetime @ Temp.-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)T491B685M016ZT
Related LinksT491B68, T491B685M016ZT Datasheet, KEMET Distributor
T491B685M016ZT Details Description
Related parts for T491B685M016ZT
HEAT GUN KIT 120V 130-1000 DEG F datasheet.pdf
CIR BRKR THRMMAG 5A 480VAC 65VDC datasheet.pdf
RES 900 OHM 10W 5% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 5.1 OHM 1% 1W 2512 datasheet.pdf
CONN RCPT 8POS JAM NUT W/SCKT datasheet.pdf
FUSE ONE TIME FAST ACT 600V 45A datasheet.pdf
IC DSC 16BIT 32KB FLASH 44TQFP datasheet.pdf
CAP TANT 100UF 20% 15V 2915 datasheet.pdf
SPARE TRANSMITTER datasheet.pdf
MARKERS datasheet.pdf
CAP FILM 68NF 10% 160VDC datasheet.pdf