KEMET T491C685K025AT
T491C685K025AT picture photo
Mfg. Part Number
T491C685K025AT
Brief Description
CAP TANT 6.8UF 25V 10% 2413
Datasheet Download
T491C685K025AT.pdf
Availability of T491C685K025AT
QUANTITY
T491C685K025AT Order Process
Ship out your order
Specifications of T491C685K025AT
Internal Part NumberEIS-T491C685K025AT
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesCapacitor Basics- Typical Uses for Capacitors
Derating Guidelines for Surface Mount Tantalum Capacitors
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package500
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance6.8µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated25V
ESR (Equivalent Series Resistance)1.9 Ohm
TypeMolded
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case2413 (6032 Metric)
Size / Dimension0.236" L x 0.126" W (6.00mm x 3.20mm)
Height - Seated (Max)0.110" (2.80mm)
FeaturesGeneral Purpose
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 85°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)T491C685K025AT
Related LinksT491C68, T491C685K025AT Datasheet, KEMET Distributor
T491C685K025AT Details Description
Related parts for T491C685K025AT
MOSFET N-CH 60V 60A TO-220 datasheet.pdf
IC REG CTRLR BUCK PWM VM 5TSOP datasheet.pdf
TRANS NPN 30V 0.1A TO-92 datasheet.pdf
MARKER PLATE STEEL 0.38 X 3.50" datasheet.pdf
RES SMD 7.87M OHM 1% 1/10W 0402 datasheet.pdf
IC REG LDO 2.5V 0.15A 5TSOP datasheet.pdf
RES 4.7 OHM 35W 5% TO220 datasheet.pdf
TRIMMER 200K OHM 1W HOOK datasheet.pdf
OPTICAL ENCODER datasheet.pdf
SPST ROCKER SWITCH datasheet.pdf
CAP CER 2PF 25V NP0 0603 datasheet.pdf