KEMET T491U226M016AT
T491U226M016AT picture photo
Mfg. Part Number
T491U226M016AT
Brief Description
CAP TANT 22UF 16V 20% 2312
Datasheet Download
T491U226M016AT.pdf
Availability of T491U226M016AT
QUANTITY
T491U226M016AT Order Process
Ship out your order
Specifications of T491U226M016AT
Internal Part NumberEIS-T491U226M016AT
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesCapacitor Basics- Typical Uses for Capacitors
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1,000
Category Capacitors
FamilyTantalum Capacitors
SeriesT491
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance22µF
Tolerance±20%
Voltage - Rated16V
ESR (Equivalent Series Resistance)1.5 Ohm
TypeMolded
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case2312 (6032 Metric)
Size / Dimension0.236" L x 0.126" W (6.00mm x 3.20mm)
Height - Seated (Max)0.059" (1.50mm)
Lead Spacing-
Manufacturer Size CodeU
FeaturesGeneral Purpose
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 85°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)T491U226M016AT
Related LinksT491U22, T491U226M016AT Datasheet, KEMET Distributor
T491U226M016AT Details Description
Related parts for T491U226M016AT
JUMPER-H1502TR/A3048N/X 12" datasheet.pdf
FILTER LINE 1.6MH 10A HORIZONTAL datasheet.pdf
CAP CER 1000PF 1KV X7R 1825 datasheet.pdf
IC BUS BUFF TRI-ST QD 14SOIC datasheet.pdf
RES 392 OHM 1/4W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
XFRMR LAMINATED 500VA CHAS MOUNT datasheet.pdf
CAP CER 150PF 100V U2J RADIAL datasheet.pdf
RES 200 OHM 1/10W 1% AXIAL datasheet.pdf
MULTI-PAIR 74COND 22AWG 500' datasheet.pdf
MULTI-PAIR 50COND 24AWG 500' datasheet.pdf
CONN EDGECARD 30POS .100" datasheet.pdf