KEMET T491X227K010AH
T491X227K010AH picture photo
Mfg. Part Number
T491X227K010AH
Brief Description
CAP TANT 220UF 10V 10% 2917
Datasheet Download
T491X227K010AH.pdf
Availability of T491X227K010AH
QUANTITY
T491X227K010AH Order Process
Ship out your order
Specifications of T491X227K010AH
Internal Part NumberEIS-T491X227K010AH
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesCapacitor Basics- Typical Uses for Capacitors
Standard Package500
Category Capacitors
FamilyTantalum Capacitors
SeriesT491
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance220µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated10V
ESR (Equivalent Series Resistance)500 mOhm
TypeMolded
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case2917 (7343 Metric)
Size / Dimension0.287" L x 0.169" W (7.30mm x 4.30mm)
Height - Seated (Max)0.169" (4.30mm)
Lead Spacing-
Manufacturer Size CodeX
FeaturesGeneral Purpose
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 85°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)T491X227K010AH
Related LinksT491X22, T491X227K010AH Datasheet, KEMET Distributor
T491X227K010AH Details Description
Related parts for T491X227K010AH
CAP CER 270PF 50V X7R 0603 datasheet.pdf
CAP TANT 2.2UF 25V 20% 1206 datasheet.pdf
CAP TANT 10UF 25V 20% RADIAL datasheet.pdf
FUSE F/A CLASS T 200A 600V datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 99W datasheet.pdf
CAP TANT 1.5UF 5% 50V AXIAL datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
CAP ALUM 1400UF 75V SCREW datasheet.pdf
CONN RCPT 6POS JAM NUT SKT datasheet.pdf