KEMET T494B226K016AT
T494B226K016AT picture photo
Mfg. Part Number
T494B226K016AT
Brief Description
CAP TANT 22UF 16V 10% 1411
Datasheet Download
T494B226K016AT.pdf
Availability of T494B226K016AT
QUANTITY
T494B226K016AT Order Process
Ship out your order
Specifications of T494B226K016AT
Internal Part NumberEIS-T494B226K016AT
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesCapacitor Basics- Typical Uses for Capacitors
Derating Guidelines for Surface Mount Tantalum Capacitors
Standard Package1
SeriesT494
PackagingDigi-Reel®
Capacitance22µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated16V
ESR (Equivalent Series Resistance)1 Ohm
TypeMolded
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case1411 (3528 Metric)
Size / Dimension0.138" L x 0.110" W (3.50mm x 2.80mm)
Height - Seated (Max)0.083" (2.10mm)
Lead Spacing-
Manufacturer Size CodeB
FeaturesGeneral Purpose
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 85°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)T494B226K016AT
Related LinksT494B22, T494B226K016AT Datasheet, KEMET Distributor
T494B226K016AT Details Description
Related parts for T494B226K016AT
RES SMD 11.5KOHM 0.25% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CAP CER 0.033UF 200V X7R 1210 datasheet.pdf
IC BUS TRANSCEIVER 8BIT 20QSOP datasheet.pdf
FUSE SEMICONDUCTOR 15A 600VAC datasheet.pdf
FAN AXIAL 172X38MM 220VAC TERM datasheet.pdf
GLOBAL LIMIT SWES MNT ROLLER datasheet.pdf
SURFACE BELT 6X48" A CRS datasheet.pdf
44U PERF DOOR FOR C4 datasheet.pdf
IE-MINIMC, TP-TX/SSFX-SM1550-SC datasheet.pdf
FIXED IND 390UH 93MA 22 OHM TH datasheet.pdf
FIXED IND 8.7NH 1.3A 85 MOHM SMD datasheet.pdf
CONN JUMPER AMC PLUG-PLUG 50MM datasheet.pdf