KEMET T494B336M006AT
T494B336M006AT picture photo
Mfg. Part Number
T494B336M006AT
Brief Description
CAP TANT 33UF 6.3V 20% 1411
Datasheet Download
T494B336M006AT.pdf
Availability of T494B336M006AT
QUANTITY
T494B336M006AT Order Process
Ship out your order
Specifications of T494B336M006AT
Internal Part NumberEIS-T494B336M006AT
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesCapacitor Basics- Typical Uses for Capacitors
Derating Guidelines for Surface Mount Tantalum Capacitors
Standard Package1
SeriesT494
PackagingCut Tape (CT)
Capacitance33µF
Tolerance±20%
Voltage - Rated6.3V
ESR (Equivalent Series Resistance)600 mOhm
TypeMolded
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case1411 (3528 Metric)
Size / Dimension0.138" L x 0.110" W (3.50mm x 2.80mm)
Height - Seated (Max)0.083" (2.10mm)
FeaturesGeneral Purpose
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 85°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)T494B336M006AT
Related LinksT494B33, T494B336M006AT Datasheet, KEMET Distributor
T494B336M006AT Details Description
Related parts for T494B336M006AT
RES SMD 698 OHM 0.25% 1/10W 0603 datasheet.pdf
SENSOR OPTO SLOT 1MM TRANS THRU datasheet.pdf
TRIAC SENS GATE 600V 16A TO220AB datasheet.pdf
OSC XO 16.000MHZ CMOS SMD datasheet.pdf
RACK AND PANEL CONNECTOR datasheet.pdf
3/8X18YDS 3" PAPER CORE MINI-CSE datasheet.pdf
HEATSINK 25X25X25MM R-TAB T412 datasheet.pdf
RES SMD 47.5 OHM 1% 1/16W 0603 datasheet.pdf
FAN 5VDC 40X20MM 2WR datasheet.pdf