KEMET T494C336M020AT
T494C336M020AT picture photo
Mfg. Part Number
T494C336M020AT
Brief Description
CAP TANT 33UF 20V 20% 2413
Datasheet Download
T494C336M020AT.pdf
Availability of T494C336M020AT
QUANTITY
T494C336M020AT Order Process
Ship out your order
Specifications of T494C336M020AT
Internal Part NumberEIS-T494C336M020AT
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesCapacitor Basics- Typical Uses for Capacitors
Derating Guidelines for Surface Mount Tantalum Capacitors
Standard Package500
SeriesT494
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance33µF
Tolerance±20%
Voltage - Rated20V
ESR (Equivalent Series Resistance)400 mOhm
TypeMolded
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case2413 (6032 Metric)
Size / Dimension0.236" L x 0.126" W (6.00mm x 3.20mm)
Height - Seated (Max)0.110" (2.80mm)
FeaturesGeneral Purpose
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 85°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)T494C336M020AT
Related LinksT494C33, T494C336M020AT Datasheet, KEMET Distributor
T494C336M020AT Details Description
Related parts for T494C336M020AT
RES SMD 147K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
BOX STEEL GRAY 10"L X 8"W datasheet.pdf
IC FPGA 300 I/O 484FPBGA datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 72V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 52V 75W datasheet.pdf
CAP ALUM 82UF 20% 400V RADIAL datasheet.pdf
RES 28.7K OHM 1/20W .1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 41POS PIN datasheet.pdf
RES CHAS MNT 2.94 OHM 1% 5W datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK datasheet.pdf
CONN EDGECARD 30POS .100" datasheet.pdf