KEMET T494D686K010AT
T494D686K010AT picture photo
Mfg. Part Number
T494D686K010AT
Brief Description
CAP TANT 68UF 10V 10% 2917
Datasheet Download
T494D686K010AT.pdf
Availability of T494D686K010AT
QUANTITY
T494D686K010AT Order Process
Ship out your order
Specifications of T494D686K010AT
Internal Part NumberEIS-T494D686K010AT
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesCapacitor Basics- Typical Uses for Capacitors
Derating Guidelines for Surface Mount Tantalum Capacitors
Standard Package1
SeriesT494
PackagingCut Tape (CT)
Capacitance68µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated10V
ESR (Equivalent Series Resistance)200 mOhm
TypeMolded
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case2917 (7343 Metric)
Size / Dimension0.287" L x 0.169" W (7.30mm x 4.30mm)
Height - Seated (Max)0.122" (3.10mm)
Lead Spacing-
Manufacturer Size CodeD
FeaturesGeneral Purpose
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 85°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)T494D686K010AT
Related LinksT494D68, T494D686K010AT Datasheet, KEMET Distributor
T494D686K010AT Details Description
Related parts for T494D686K010AT
Connector Quick Connect Receptacle 18-22 AWG 0.187" (4.75mm), 0.205" (5.21mm) Crimp datasheet.pdf
CAP ALUM 330UF 20% 35V RADIAL datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE DPDT 10A 12V datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 100W datasheet.pdf
RES 1.91K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 32POS JAM NUT W/PINS datasheet.pdf
BIG CHIP LED HB MODULE WHITE datasheet.pdf
HEATSINK 50X50X20MM XCUT T766 datasheet.pdf
HEATSINK 54X54X6MM XCUT T412 datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 15 Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf
RES SMD 2.2K OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf