KEMET T495B226M010ZTA1K5
T495B226M010ZTA1K5 picture photo
Mfg. Part Number
T495B226M010ZTA1K5
Manufacturer
Product Category
Tantalum Capacitors
Brief Description
CAP TANT 22UF 10V 20% 1411
Datasheet Download
T495B226M010ZTA1K5.pdf
Availability of T495B226M010ZTA1K5
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
T495B226M010ZTA1K5 Order Process
Ship out your order
Specifications of T495B226M010ZTA1K5
Internal Part NumberEIS-T495B226M010ZTA1K5
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesCapacitor Basics- Typical Uses for Capacitors
Derating Guidelines for Surface Mount Tantalum Capacitors
Standard Package2,000
Category Capacitors
FamilyTantalum Capacitors
SeriesT495
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance22µF
Tolerance±20%
Voltage - Rated10V
ESR (Equivalent Series Resistance)1.5 Ohm
TypeMolded
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case1411 (3528 Metric)
Size / Dimension0.138" L x 0.110" W (3.50mm x 2.80mm)
Height - Seated (Max)0.083" (2.10mm)
Lead Spacing-
Manufacturer Size CodeB
FeaturesGeneral Purpose
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 85°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)T495B226M010ZTA1K5
Related LinksT495B226M, T495B226M010ZTA1K5 Datasheet, KEMET Distributor
T495B226M010ZTA1K5 Details Description
Related parts for T495B226M010ZTA1K5
RELAY TELECOM DPDT 2A 24V datasheet.pdf
RES SMD 187 OHM 0.1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
IC 18BIT BUS TXRX 56-TVSOP datasheet.pdf
IC OPAMP GP 1MHZ 8SOIC datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 9POS BOX MNT SCKT datasheet.pdf
RELAY SSR DUAL 50A ZERO PNL MNT datasheet.pdf
PNL MNT W/ WIRE 590NM 40MCD YLW datasheet.pdf
LED XLAMP COOL WHITE 6200K 2SMD datasheet.pdf
IC REG SWTCHD CAP INV RATIO 8DMP datasheet.pdf
1.2MM SLD BLD 1X3 YEL KEYB/03 datasheet.pdf
CONN DSUB 25POS F PC 4-40/M3 datasheet.pdf