KEMET T495C226K010ZTE300
T495C226K010ZTE300 picture photo
Mfg. Part Number
T495C226K010ZTE300
Brief Description
CAP TANT 22UF 10V 10% 2312
Datasheet Download
T495C226K010ZTE300.pdf
Availability of T495C226K010ZTE300
QUANTITY
T495C226K010ZTE300 Order Process
Ship out your order
Specifications of T495C226K010ZTE300
Internal Part NumberEIS-T495C226K010ZTE300
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance22µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated10V
ESR (Equivalent Series Resistance)300 mOhm
TypeMolded
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case2312 (6032 Metric)
Size / Dimension0.236" L x 0.126" W (6.00mm x 3.20mm)
Height - Seated (Max)0.110" (2.80mm)
FeaturesGeneral Purpose
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 85°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)T495C226K010ZTE300
Related LinksT495C226K, T495C226K010ZTE300 Datasheet, KEMET Distributor
T495C226K010ZTE300 Details Description
Related parts for T495C226K010ZTE300
Connector Receptacle 64 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
CONN EDGECARD 48POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
IC SWITCH OCTAL SPDT 42TQFN datasheet.pdf
TERMINAL BLOCK 3.5MM 10POS PCB datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 16POS VERT 3.5MM datasheet.pdf
FERRITE CHIP 1000 OHM 200MA 0603 datasheet.pdf
RES 2.49K OHM 1/8W .5% AXIAL datasheet.pdf
RES 73.2K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP FILM 1.2UF 250VAC AXIAL CAN datasheet.pdf
RES 39.2K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
MOSFET N-CH 650V 84A TO-247 datasheet.pdf