KEMET T495D226K035ASE300
T495D226K035ASE300 picture photo
Mfg. Part Number
T495D226K035ASE300
Brief Description
CAP TANT 22UF 35V 10% 2917
Datasheet Download
T495D226K035ASE300.pdf
Availability of T495D226K035ASE300
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
T495D226K035ASE300 Order Process
Ship out your order
Specifications of T495D226K035ASE300
Internal Part NumberEIS-T495D226K035ASE300
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance22µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated35V
ESR (Equivalent Series Resistance)300 mOhm
TypeMolded
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case2917 (7343 Metric)
Size / Dimension0.287" L x 0.169" W (7.30mm x 4.30mm)
Height - Seated (Max)0.122" (3.10mm)
FeaturesGeneral Purpose
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 85°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)T495D226K035ASE300
Related LinksT495D226K, T495D226K035ASE300 Datasheet, KEMET Distributor
T495D226K035ASE300 Details Description
Related parts for T495D226K035ASE300
RES SMD 90.9 OHM 1% 1/2W 1210 datasheet.pdf
CAP CER 33PF 200V NP0 RADIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 17 POS BOX MNT W/SKTS datasheet.pdf
CABLE CX4-CX4 DDR 4CH LSZH 28M datasheet.pdf
IC MCU 16BIT 16KB FLASH 48QFN datasheet.pdf
CAP CER 510PF 100V NP0 0805 datasheet.pdf
CRYSTAL 40.610 MHZ 18PF SMT datasheet.pdf
CAP FILM 0.22UF 5% 310VAC AXIAL datasheet.pdf