KEMET T495D226M020ATE225
T495D226M020ATE225 picture photo
Mfg. Part Number
T495D226M020ATE225
Brief Description
CAP TANT 22UF 20V 20% 2917
Datasheet Download
T495D226M020ATE225.pdf
Availability of T495D226M020ATE225
QUANTITY
T495D226M020ATE225 Order Process
Ship out your order
Specifications of T495D226M020ATE225
Internal Part NumberEIS-T495D226M020ATE225
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesCapacitor Basics- Typical Uses for Capacitors
Derating Guidelines for Surface Mount Tantalum Capacitors
Standard Package1
SeriesT495
PackagingDigi-Reel®
Capacitance22µF
Tolerance±20%
Voltage - Rated20V
ESR (Equivalent Series Resistance)225 mOhm
TypeMolded
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case2917 (7343 Metric)
Size / Dimension0.287" L x 0.169" W (7.30mm x 4.30mm)
Height - Seated (Max)0.122" (3.10mm)
FeaturesGeneral Purpose
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 85°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)T495D226M020ATE225
Related LinksT495D226M, T495D226M020ATE225 Datasheet, KEMET Distributor
T495D226M020ATE225 Details Description
Related parts for T495D226M020ATE225
RELAY GEN PURPOSE SPST 60A 24V datasheet.pdf
IC LATCH TRANSP 16BIT 3ST 48SSOP datasheet.pdf
RES SMD 240K OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
RES SMD 4.32KOHM 0.02% 1/4W 1206 datasheet.pdf
MOSFET N-CH 600V 4.5A TO-251 datasheet.pdf
SWITCH 8POS DIP J-LEAD SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 25W datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X35MM L-TAB T412 datasheet.pdf
LCD ALPHA/NUM DISPL 16X2 USB WB datasheet.pdf
HAND CRIMP TOOL datasheet.pdf
CAP FILM 40UF 5% 500VDC RADIAL datasheet.pdf
CAP FILM 15NF 5% 400VDC RAD datasheet.pdf