KEMET T495D226M035ATE125
T495D226M035ATE125 picture photo
Mfg. Part Number
T495D226M035ATE125
Brief Description
CAP TANT 22UF 35V 20% 2917
Datasheet Download
T495D226M035ATE125.pdf
Availability of T495D226M035ATE125
QUANTITY
T495D226M035ATE125 Order Process
Ship out your order
Specifications of T495D226M035ATE125
Internal Part NumberEIS-T495D226M035ATE125
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesCapacitor Basics- Typical Uses for Capacitors
Derating Guidelines for Surface Mount Tantalum Capacitors
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1
SeriesT495
PackagingCut Tape (CT)
Capacitance22µF
Tolerance±20%
Voltage - Rated35V
ESR (Equivalent Series Resistance)125 mOhm
TypeMolded
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case2917 (7343 Metric)
Size / Dimension0.287" L x 0.169" W (7.30mm x 4.30mm)
Height - Seated (Max)0.122" (3.10mm)
FeaturesGeneral Purpose
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 85°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)T495D226M035ATE125
Related LinksT495D226M, T495D226M035ATE125 Datasheet, KEMET Distributor
T495D226M035ATE125 Details Description
Related parts for T495D226M035ATE125
CONN IC DIP SOCKET 64POS TIN datasheet.pdf
REGULATOR +12V-1.8V 7A SIP VERT datasheet.pdf
RES 13 OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN EDGECARD 56POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CAP TANT 33UF 16V 10% 1611 datasheet.pdf
RES 51.1K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 41POS WALL MNT W/SCKT datasheet.pdf
RES SMD 46.4K OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK R/A datasheet.pdf
CONN RCPT 2POS PNL MNT SKT datasheet.pdf