KEMET T495D227K006ZTE100
T495D227K006ZTE100 picture photo
Mfg. Part Number
T495D227K006ZTE100
Brief Description
CAP TANT 220UF 6.3V 10% 2917
Datasheet Download
T495D227K006ZTE100.pdf
Availability of T495D227K006ZTE100
QUANTITY
T495D227K006ZTE100 Order Process
Ship out your order
Specifications of T495D227K006ZTE100
Internal Part NumberEIS-T495D227K006ZTE100
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package750
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance220µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated6.3V
ESR (Equivalent Series Resistance)100 mOhm
TypeMolded
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case2917 (7343 Metric)
Size / Dimension0.287" L x 0.169" W (7.30mm x 4.30mm)
Height - Seated (Max)0.122" (3.10mm)
FeaturesGeneral Purpose
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 85°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)T495D227K006ZTE100
Related LinksT495D227K, T495D227K006ZTE100 Datasheet, KEMET Distributor
T495D227K006ZTE100 Details Description
Related parts for T495D227K006ZTE100
IDC CABLE-ASR26G/ AE26G / ASR26G datasheet.pdf
RES ARRAY 4 RES 47K OHM 0804 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 250W datasheet.pdf
RES SMD 4.7K OHM 1% 1/3W 1206 datasheet.pdf
SGE1510-0-0480A-150C-150C datasheet.pdf
IC OSC VCXO 622.08MHZ 6-CLCC datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X35MM L-TAB T766 datasheet.pdf
AC/DC CONVERTER 12V 5V 85W datasheet.pdf
CAP CER 3.6PF 50V NP0 0805 datasheet.pdf
FUSE GLASS 6A 125VAC 5X20MM datasheet.pdf
TV 32C 32#20 SKT PLUG datasheet.pdf
470UF 25V 16.1X33.4 105C RAD datasheet.pdf