KEMET T495D685K035ASE400
T495D685K035ASE400 picture photo
Mfg. Part Number
T495D685K035ASE400
Brief Description
CAP TANT 6.8UF 35V 10% 2917
Datasheet Download
T495D685K035ASE400.pdf
Availability of T495D685K035ASE400
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
T495D685K035ASE400 Order Process
Ship out your order
Specifications of T495D685K035ASE400
Internal Part NumberEIS-T495D685K035ASE400
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance6.8µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated35V
ESR (Equivalent Series Resistance)400 mOhm
TypeMolded
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case2917 (7343 Metric)
Size / Dimension0.287" L x 0.169" W (7.30mm x 4.30mm)
Height - Seated (Max)0.122" (3.10mm)
FeaturesGeneral Purpose
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 85°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)T495D685K035ASE400
Related LinksT495D685K, T495D685K035ASE400 Datasheet, KEMET Distributor
T495D685K035ASE400 Details Description
Related parts for T495D685K035ASE400
INDUCT ARRAY 2 COIL 200.11UH SMD datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 0.4VA 28V datasheet.pdf
CONN HEADER .100 DUAL STR 70POS datasheet.pdf
FAN AXIAL 92X32MM 24VDC WIRE datasheet.pdf
RES 51.0 OHM 1/4W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
ROUND SPACER 0.171" NYLON 8.89MM datasheet.pdf
CAP FILM 3.3UF 10% 63VDC RADIAL datasheet.pdf
30W DC/DC-CONV POWERLINE-PLUS datasheet.pdf
CONN EDGECARD 86POS .100" datasheet.pdf
IC CLK BUFFER 1:3 150MHZ 6SOT23 datasheet.pdf