KEMET T495V227M010ASE150
T495V227M010ASE150 picture photo
Mfg. Part Number
T495V227M010ASE150
Brief Description
CAP TANT 220UF 10V 20% 2917
Datasheet Download
T495V227M010ASE150.pdf
Availability of T495V227M010ASE150
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
T495V227M010ASE150 Order Process
Ship out your order
Specifications of T495V227M010ASE150
Internal Part NumberEIS-T495V227M010ASE150
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance220µF
Tolerance±20%
Voltage - Rated10V
ESR (Equivalent Series Resistance)150 mOhm
TypeMolded
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case2917 (7343 Metric)
Size / Dimension0.287" L x 0.169" W (7.30mm x 4.30mm)
Height - Seated (Max)0.079" (2.00mm)
Lead Spacing-
Manufacturer Size CodeV
FeaturesGeneral Purpose
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 85°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)T495V227M010ASE150
Related LinksT495V227M, T495V227M010ASE150 Datasheet, KEMET Distributor
T495V227M010ASE150 Details Description
Related parts for T495V227M010ASE150
RES SMD 9.09 OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 80POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
RES SMD 549K OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
SENSOR 75PSI 3/8-24UNF .5-4.5V datasheet.pdf
IC DSP 132-BQFP datasheet.pdf
IC VREF SHUNT ADJ PW-MINI datasheet.pdf
TRANS PREBIAS PNP 0.15W VESM datasheet.pdf
IC OPT TRANSPORT PROC 868-TBGA datasheet.pdf
ORCA ADAPTOR LT PIPE BLUE 3.4V datasheet.pdf
MOSFET N CH 650V 9A D2PAK datasheet.pdf
FIXED IND 270UH 35MA 37 OHM SMD datasheet.pdf