KEMET T496D226K020AS
T496D226K020AS picture photo
Mfg. Part Number
T496D226K020AS
Manufacturer
Product Category
Tantalum Capacitors
Brief Description
CAP TANT 22UF 20V 10% 2917
Datasheet Download
T496D226K020AS.pdf
Availability of T496D226K020AS
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
T496D226K020AS Order Process
Ship out your order
Specifications of T496D226K020AS
Internal Part NumberEIS-T496D226K020AS
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package500
Category Capacitors
FamilyTantalum Capacitors
SeriesT496
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance22µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated20V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
TypeMolded
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case2917 (7343 Metric)
Size / Dimension0.287" L x 0.169" W (7.30mm x 4.30mm)
Height - Seated (Max)0.122" (3.10mm)
Lead Spacing-
Manufacturer Size CodeD
FeaturesCOTS, Fail Safe with Built-in Fuse
Lifetime @ Temp.-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)T496D226K020AS
Related LinksT496D22, T496D226K020AS Datasheet, KEMET Distributor
T496D226K020AS Details Description
Related parts for T496D226K020AS
RES SMD 27K OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
RES SMD 680K OHM 5% 1/2W 1210 datasheet.pdf
RES 0.22 OHM 2W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 61POS PIN datasheet.pdf
CONVERT DC/DC 270VIN 12VOUT 75W datasheet.pdf
IPD M8 SHLD 3W SPST M12 datasheet.pdf
SAFETY EDGE datasheet.pdf
HEATSINK 50X50X15MM XCUT datasheet.pdf
IC SRAM 32MB 70NS 48BGA datasheet.pdf
CONN BACKSHELL ADPT SZ 32 OLIVE datasheet.pdf
MKP 1.8UF 5% 1250VDC DRAWING T4 datasheet.pdf