KEMET T498B225K020ZTE3K6
T498B225K020ZTE3K6 picture photo
Mfg. Part Number
T498B225K020ZTE3K6
Brief Description
CAP TANT 2.2UF 20V 10% 1411
Datasheet Download
T498B225K020ZTE3K6.pdf
Availability of T498B225K020ZTE3K6
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
T498B225K020ZTE3K6 Order Process
Ship out your order
Specifications of T498B225K020ZTE3K6
Internal Part NumberEIS-T498B225K020ZTE3K6
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
Standard Package2,000
Category Capacitors
FamilyTantalum Capacitors
SeriesT498
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance2.2µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated20V
ESR (Equivalent Series Resistance)3.6 Ohm
TypeMolded
Operating Temperature-55°C ~ 150°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case1411 (3528 Metric)
Size / Dimension0.138" L x 0.110" W (3.50mm x 2.80mm)
Height - Seated (Max)0.083" (2.10mm)
Lead Spacing-
Manufacturer Size CodeB
FeaturesGeneral Purpose
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 150°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)T498B225K020ZTE3K6
Related LinksT498B225K, T498B225K020ZTE3K6 Datasheet, KEMET Distributor
T498B225K020ZTE3K6 Details Description
Related parts for T498B225K020ZTE3K6
CONN HDR BRKWAY .100 80POS VERT datasheet.pdf
IC DECODER/DEMUX 3-8LINE 16-SOIC datasheet.pdf
RES SMD 97.6 OHM 0.1% 0.4W 2010 datasheet.pdf
IC REG LDO 5V 20MA TSOT23-8 datasheet.pdf
BOARD DEMO REAR COMBO LAMP datasheet.pdf
TRANSDCR AC 4-20 MADC OUT 1PHASE datasheet.pdf
SWITCH PUSH SPST-NO 0.5A 48V datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 75W datasheet.pdf
RES 196 OHM 1/10W .5% AXIAL datasheet.pdf