KEMET T520B107M2R5ATE025
T520B107M2R5ATE025 picture photo
Mfg. Part Number
T520B107M2R5ATE025
Manufacturer
Product Category
Tantalum - Polymer Capacitors
Brief Description
CAP TANT POLY 100UF 2.5V 1411
Datasheet Download
T520B107M2R5ATE025.pdf
Availability of T520B107M2R5ATE025
QUANTITY
T520B107M2R5ATE025 Order Process
Ship out your order
Specifications of T520B107M2R5ATE025
Internal Part NumberEIS-T520B107M2R5ATE025
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)3 (168 Hours)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesCapacitor Basics- Typical Uses for Capacitors
Derating Guidelines for Surface Mount Tantalum Capacitors
Understanding Polymer Capacitors for Automotive Applications
Featured ProductKO-CAP Organic Polymer Capacitors
T520 Series Polymer Electrolytic Capacitors
Standard Package2,000
Category Capacitors
FamilyTantalum - Polymer Capacitors
SeriesKO-CAP T520
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance100µF
Tolerance±20%
Voltage - Rated2.5V
ESR (Equivalent Series Resistance)25 mOhm
TypeMolded
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case1411 (3528 Metric)
Size / Dimension0.138" L x 0.110" W (3.50mm x 2.80mm)
Height - Seated (Max)0.083" (2.10mm)
Lead Spacing-
Manufacturer Size CodeB
FeaturesGeneral Purpose
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 105°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)T520B107M2R5ATE025
Related LinksT520B107M, T520B107M2R5ATE025 Datasheet, KEMET Distributor
T520B107M2R5ATE025 Details Description
Related parts for T520B107M2R5ATE025
IC MPU/RESET CIRC 2.10V SC70-4 datasheet.pdf
FUSE GLASS 4A 250VAC 3AB 3AG datasheet.pdf
SWITCH KNOB ROUND ILLUM 2POS YEL datasheet.pdf
KIT CONN FRICTION LOCK BL2100/20 datasheet.pdf
CAP CER 0.012UF 50V X7R 1812 datasheet.pdf
RES 1.82K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
SWITCH SNAP ACTION 0.05A SPST datasheet.pdf
HEATSINK 60X60X10MM XCUT T766 datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X15MM L-TAB T766 datasheet.pdf
CONN RCPT 21POS JAM NUT SKT datasheet.pdf