KEMET T520D337M004ASE040
T520D337M004ASE040 picture photo
Mfg. Part Number
T520D337M004ASE040
Brief Description
CAP TANT POLY 330UF 4V 2917
Datasheet Download
T520D337M004ASE040.pdf
Availability of T520D337M004ASE040
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
T520D337M004ASE040 Order Process
Ship out your order
Specifications of T520D337M004ASE040
Internal Part NumberEIS-T520D337M004ASE040
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)3 (168 Hours)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance330µF
Tolerance±20%
Voltage - Rated4V
ESR (Equivalent Series Resistance)40 mOhm
TypeMolded
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case2917 (7343 Metric)
Size / Dimension0.287" L x 0.169" W (7.30mm x 4.30mm)
Height - Seated (Max)0.122" (3.10mm)
FeaturesGeneral Purpose
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 105°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)T520D337M004ASE040
Related LinksT520D337M, T520D337M004ASE040 Datasheet, KEMET Distributor
T520D337M004ASE040 Details Description
Related parts for T520D337M004ASE040
CONN EDGECARD 56POS .100 EYELET datasheet.pdf
CONN EDGECARD 64POS R/A .125 SLD datasheet.pdf
RES SMD 5.6 OHM 5% 50W D2PAK datasheet.pdf
SENS 300PSI 14MM M10-1.25 6H 5V datasheet.pdf
CONV DC/DC 1W 15VIN +/-3.3VOUT datasheet.pdf
CONN RCPT 7 POS BOX MNT W/PINS datasheet.pdf
CONN TERM BLOCK 18POS 7.5MM datasheet.pdf
IC OSC VCXO QD FREQ 10CLCC datasheet.pdf
CIR BRKR THRM 15A datasheet.pdf
CAP FILM 82NF 5% 630VDC RAD datasheet.pdf