KEMET T543D106K050AHW1007505
T543D106K050AHW1007505 picture photo
Mfg. Part Number
T543D106K050AHW1007505
Manufacturer
Product Category
Tantalum - Polymer Capacitors
Brief Description
CAP TANT POLY 10UF 10% 50V SMD
Datasheet Download
T543D106K050AHW1007505.pdf
Availability of T543D106K050AHW1007505
QUANTITY
T543D106K050AHW1007505 Order Process
Ship out your order
Specifications of T543D106K050AHW1007505
Internal Part NumberEIS-T543D106K050AHW1007505
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)3 (168 Hours)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package500
Category Capacitors
FamilyTantalum - Polymer Capacitors
SeriesKO-CAP T543
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance10µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated50V
ESR (Equivalent Series Resistance)100 mOhm @ 100kHz
TypeMolded
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case2917 (7343 Metric)
Size / Dimension0.287" L x 0.169" W (7.30mm x 4.30mm)
Height - Seated (Max)0.122" (3.10mm)
Lead Spacing-
Manufacturer Size CodeD
FeaturesCOTS (High Reliability)
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 105°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)T543D106K050AHW1007505
Related LinksT543D106K05, T543D106K050AHW1007505 Datasheet, KEMET Distributor
T543D106K050AHW1007505 Details Description
Related parts for T543D106K050AHW1007505
CONN HEADER .100 SINGL STR 6POS datasheet.pdf
CONN EDGECARD 80POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
BUS MONITOR FOR E6000 EMULATOR datasheet.pdf
MP CONFIGURABLE POWER SUPPLY datasheet.pdf
CONN RCPT 4POS INLINE W/SKTS datasheet.pdf
CONN HEADER 8POS 3.81MM R/A OR datasheet.pdf
CONN PLUG W/PINS datasheet.pdf
CIR 25C 25#12 SKT RECP WALL datasheet.pdf
24VDC 0.6 AMP WA PS datasheet.pdf