KEMET T543X476M035AHW0307505
T543X476M035AHW0307505 picture photo
Mfg. Part Number
T543X476M035AHW0307505
Brief Description
CAP TANT POLY 47UF 20% 35V SMD
Datasheet Download
T543X476M035AHW0307505.pdf
Availability of T543X476M035AHW0307505
QUANTITY
T543X476M035AHW0307505 Order Process
Ship out your order
Specifications of T543X476M035AHW0307505
Internal Part NumberEIS-T543X476M035AHW0307505
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance47µF
Tolerance±20%
Voltage - Rated35V
ESR (Equivalent Series Resistance)30 mOhm @ 100kHz
TypeMolded
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case2917 (7343 Metric)
Size / Dimension0.287" L x 0.169" W (7.30mm x 4.30mm)
Height - Seated (Max)0.169" (4.30mm)
FeaturesCOTS (High Reliability)
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 105°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)T543X476M035AHW0307505
Related LinksT543X476M03, T543X476M035AHW0307505 Datasheet, KEMET Distributor
T543X476M035AHW0307505 Details Description
Related parts for T543X476M035AHW0307505
IC REG LDO 5V 0.15A 14SOIC datasheet.pdf
CONN RCPT 4POS .100 SGL STR PCB datasheet.pdf
IC BUS TRANSCEIVER 8BIT 24SOIC datasheet.pdf
CONN PLUG 6POS STRAIGHT W/SCKT datasheet.pdf
CONN HDR BRKWAY DUAL 80POS .100 datasheet.pdf
RES 1.18K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPDT 5A 120V datasheet.pdf
IC CLK GENERATOR I2C PROGR 24QFN datasheet.pdf
RES 0.5 OHM 10W 1% RADIAL datasheet.pdf
CA292 P ST X2TEMPFLEX 0862201 CA datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 18 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf