KEMET T550B107K060AH42520100
T550B107K060AH42520100 picture photo
Mfg. Part Number
T550B107K060AH42520100
Manufacturer
Product Category
Tantalum - Polymer Capacitors
Brief Description
CAP TANT POLY 100UF 60V AXIAL
Datasheet Download
T550B107K060AH42520100.pdf
Availability of T550B107K060AH42520100
QUANTITY
T550B107K060AH42520100 Order Process
Ship out your order
Specifications of T550B107K060AH42520100
Internal Part NumberEIS-T550B107K060AH42520100
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package20
Category Capacitors
FamilyTantalum - Polymer Capacitors
SeriesT550
PackagingTray
Capacitance100µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated60V
ESR (Equivalent Series Resistance)100 mOhm @ 100kHz
TypeHermetically Sealed
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseAxial
Size / Dimension0.279" Dia x 0.650" L (7.09mm x 16.51mm)
Height - Seated (Max)-
Lead Spacing-
Manufacturer Size CodeB
FeaturesGeneral Purpose
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 105°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)T550B107K060AH42520100
Related LinksT550B107K06, T550B107K060AH42520100 Datasheet, KEMET Distributor
T550B107K060AH42520100 Details Description
Related parts for T550B107K060AH42520100
IC REG CTRLR BUCK PWM VM 28-QFN datasheet.pdf
FIXED IND 120UH 185MA 3.7 OHM TH datasheet.pdf
DIODE ARRAY GP 70V 200MA SC75 datasheet.pdf
RES MO 2W 130 OHM 5% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 52.3 OHM 1% 1.5W 2512 datasheet.pdf
OSCILLATOR XO 106.25MHZ LVDS SMD datasheet.pdf
FIXED IND 2.5UH 6.4A 17 MOHM SMD datasheet.pdf
RES 46.4K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
OPTOISOLATOR 5KV TRANS SOP-6L4 datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 3A 125V datasheet.pdf