KEMET T550B127K015AH4250
T550B127K015AH4250 picture photo
Mfg. Part Number
T550B127K015AH4250
Brief Description
CAP TANT POLY 120UF 15V AXIAL
Datasheet Download
T550B127K015AH4250.pdf
Availability of T550B127K015AH4250
QUANTITY
T550B127K015AH4250 Order Process
Ship out your order
Specifications of T550B127K015AH4250
Internal Part NumberEIS-T550B127K015AH4250
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
PackagingBulk
Capacitance120µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated15V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
TypeHermetically Sealed
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseAxial
Size / Dimension0.281" Dia x 0.641" L (7.14mm x 16.28mm)
FeaturesGeneral Purpose
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 85°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)T550B127K015AH4250
Related LinksT550B127K, T550B127K015AH4250 Datasheet, KEMET Distributor
T550B127K015AH4250 Details Description
Related parts for T550B127K015AH4250
IC CONTROLLER INTEL 24SOIC datasheet.pdf
IC IPS SW LOW SIDE TO-220-3 datasheet.pdf
IC I2C GAMMA/VCOM BUFF 48-TQFN datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 75W datasheet.pdf
RES 340 OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 24.3K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
OSC MEMS 48.000MHZ CMOS SMD datasheet.pdf
MICROPHONE datasheet.pdf
IC MCU 32BIT 64KB FLASH 64LFQFP datasheet.pdf
MOUNTING FRAME BLACK datasheet.pdf
RES SMD 2.67K OHM 0.5% 1/4W 0603 datasheet.pdf